LEKSYKON SKŁADNIKÓW: BURSZTYN, PIŻMO, AMBRA

Wczytywanie się w poszczególne nuty zapachowe perfum nie jest prostym zadaniem. Dla chcących wiedzieć więcej przygotowaliśmy cykl wpisów opowiadających o poszczególnych aromatach i dzisiaj zachęcamy do przeczytania pierwszej części.

 

Bursztyn

 

Bursztyn to substancja pochodzenia roślinnego. Konkretnie jest to skamieniała żywica drzewa, przede wszystkich sosny. Bursztyn nie jest używany bezpośrednio w perfumiarstwie, ale stał się przyczyną potrzeby wyobrażenia sobie tego zapachu. Próby odtworzenia go i przywodzenia na myśl złotego koloru i blasku żywicy powiodły się i dzisiaj uzyskuje się zapach bursztynu poprzez łączenie labdanum, wanilii i benzoiny. To powoduje, że ostateczny zapach bursztynu może różnić się u różnych producentów w zależności o proporcji mieszanki, którą preferują. 

Najczęściej ten aromat spotkamy w kompozycjach szyprowych, fougere i orientalnych. Nadaje słodyczy i ciepła perfumom.

 

Damskie perfumy z nutami bursztynu:

Chloé - Chloé

Paco Rabanne - Lady Million

 

Męskie perfumy z nutami bursztynu:

Versace - Pour Homme

Dolce&Gabbana - The One

 

Piżmo

 

Piżmo to substancja pozyskiwana z gruczołów piżmowych samców jelenia piżmowego. Ma niezwykle intensywny aromat i wydziela silne feromony. Od lat uważa się, że zapach piżma działa jak doskonały afrodyzjak, chociaż środowisko naukowe jest w tym temacie podzielone. Krąży przekonanie, że piżmo oddaje zapach testosteronu i to jest powodem silnego działania na ludzką podświadomość. 

Obecnie jelenie piżmowe uznaje się za zagrożone wyginięciem, a piżmo zastępuje się substancjami wytworzonymi w laboratorium. Oryginalne piżmo uznaje się na czarnym rynku za towar droższy od złota!

Dzisiaj mianem piżma określa się grupę zapachów przypominających pierwowzór, najczęściej są to składniki pochodzenia roślinnego. W związku z tym trudno jednoznacznie określić, jaki jest właściwie zapach piżma. Pojawiające się w literaturze opisy są ze sobą mocno sprzeczne i prawdopodobnie najbezpieczniej będzie napisać, że to animalistyczny, żywiołowy aromat. Ma za zadanie nieść na sobie inne aromaty kompozycji i stanowić dla nich neutralną bazę.

 

Perfumy damskie z nutami piżma:

Versace - Bright Crystal

Chanel - Coco Mademoiselle

 

Perfumy męskie z nutami piżma:

Chanel - Allure Sport

Davidoff - Cool Water

 

 

Ambra

 

Ambra to jeden z aromatów pozyskiwanych w skomplikowany, a jednocześnie ciekawy sposób. Jest substancją produkowaną w jelicie grubym niektórych gatunków kaszalota. W swojej pierwotnej wersji jest zwykle czarnego koloru o mocno fekalnym zapachu. Nie do końca wiadomo dlaczego ambra pojawia się w jelicie grubym kaszalotów. Wstępna teoria zakłada, że to naturalna ochrona przewodu pokarmowego chroniąca jelita przed trudnymi lub niemożliwymi do strawienia elementami kałamarnic i mątw. Jej lecznicze właściwości były doceniane już w starożytności podobnie, jak właściwości zapachowe i afrodyzjakowe. 

W perfumiarstwie używa się skamieniałej ambry, która z czasem poddana procesom suszenia przez słońce, nabierania aromatów oceanicznych i wodnych zyskuje doceniany charakter zapachowy. Sama w sobie nie jest pożądanym aromatem, jednak pozwala wybrzmieć innym delikatnym zapachom. Mówi się o niej, że “wznosi” zapachy jak żadna inna substancja. 

Oryginalna ambra jest produktem drogim i bardzo rzadkim, dlatego przemysł perfumeryjny próbował od lat znaleźć aromaty syntetyczne, które z powodzeniem zastąpią ten zapach. Najpopularniejszym zastępstwem jest Ambreina pachnąca słodko, z wyczuwalnymi nutami tytoniu i karmelu. 

 

Damskie zapachy z ambrą:

Armani - Because It’s You

Calvin Klein - Obsessed

 

Męskie zapachy z ambrą:

Azarro - Wanted

Paco Rabanne - Invictus

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz