ALDEHYDY - JAKĄ ROLĘ PEŁNIĄ W PERFUMACH?

Perfumy to nie tylko piękne aromaty, odpowiednie skojarzenia i dopracowane opakowanie. To przede wszystkim perfekcyjny skład chemiczny, który przewiduje zachodzące na w substancji i na skórze reakcje i potrafi ustabilizować zapach perfum. Od kiedy mamy możliwość dogłębnego badania składu perfum i tworzenia ich od podstaw nie tylko na bazie olejków, ale też świadomych reakcji chemicznych to nasze możliwości poszerzyły się ogromnie! Dziś opowiemy o aldehydach, które są odpowiedzialne na wyjątkowość najsłynniejszego zapachu na świecie.

Skąd aldehydy w perfumiarstwie?

Aldehydy brzmią groźnie i niezrozumiale, jednak zapewniamy, że nie ma się czego bać. Aldehydy to niewielkie cząsteczki chemiczne, które powstają, gdy utlenia się alkohol. Wyróżniamy aldehydy powstające z naturalnych olejków eterycznych oraz te wytwarzane syntetycznie. Ich głównym zadaniem jest przedłużanie trwałości kompozycji i zintensyfikowanie zapachu. Wpływają również na to, w jaki sposób zapach rozwija się po zetknięciu ze skórą.  Aldehydy potrafią połączyć wszystkie nuty zapachowe użyte do stworzenia perfum w jeden spójny bukiet zapachowy. 

Największą popularność zyskały w latach 50. i 60. XX wieku. Za pierwsze znane szerokiemu gronu perfumy aldehydowe uznaje się kultowy zapach Chanel - Chanel No. 5. Charakterystyczna buteleczka nasuwa wszystkim jakieś skojarzenie, a jeżeli jeszcze  nie mieliście okazji jej wąchać to zachęcamy do zamówienia wersji lanej o pojemności 30 ml. To będzie namiastka zapachu, który ma za sobą kawał historii i legend stworzonych wokół niego.

Jak pachną aldehydy?

Wszystko zależy od budowy cząsteczki, dlatego nie ma jednego konkretnego zapachu aldehydowego. Możliwości tych cząsteczek są niezwykle szerokie! Mogą pachnieć owocowo, kwiatowo, a nawet ziołowo. Najczęściej używa się aldehydów o zapachu gorzkich migdałów, cynamonu, konwalii, bzu, pomarańczy, cytryny i kolendry. Jeden aldehyd może mieć w sobie wyczuwalne różne zapachy. Jako przykład warto podać aldehyd fenylooctowy, w którym można wyczuć: różę, hiacynt, bez i konwalię. W perfumach Chanel No. 5 najbardziej wartościową nutą aldehydową było połączenie trzech zapachów: pomarańczy, fiołka i kolendry. Ze względów historycznych, gdy mówi się o “grupie aldehydowej” w perfumiarstwie ma się na myśli właśnie połączenie tych trzech zapachów. 

Jakie perfumy z aldehydami warto mieć na swojej półce?

Hugo Boss - Nuit pour femme

Nuty głowy: brzoskwinia i aldehydy.

Nuty serca: jaśmin, fiołek i białe kwiaty.

Nuty bazy: drzewo sandałowe i mech.

Do kupienia tu: Hugo Boss - Nuit pour femme

Chanel - Allure Sport

Nuty głowy: aldehydy, mandarynka, nuty morskie, pomarańcza. 

Nuty serca: cedr, neroli, pieprz.

Nuty bazy: białe piżmo, bursztyn, elemi, fasola tonka, wanilia, wetiweria.

Można je kupić tu: Chanel - Allure Sport

Chanel - Chanel No. 5

Nuty głowy: neroli, cytryna, bergamotka, ylang ylang, aldehydy. 

Nuty serca: jaśmin, irys, róża, konwalia. 

Nuty bazy: wetyweria, piżmo, drzewo sandałowe, paczula, mech dębowy, ambra, wanilia, cywet.

Perfumy lane lub wersję oryginalną można kupić tu: Chanel - Chanel No. 5

Chloe - L`Eau de Chloe EDT

Nuty głowy: grejpfrut, cytron, brzoskwinia, bergamotka i aldehydy.

Nuty serca: róża, woda różana, fiołek, frezja, jaśmin, konwalia, magnolia i piwonia.

Nuty bazy: paczula, cedr, bursztyn, labdanum.

Do kupienia tu: Chloe - L`Eau de Chloe EDT

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz