Perfumy z piżmem

Piżmo jest jednym z najstarszych składników stosowanych w branży perfumeryjnej. Niezmiennie, od wielu pokoleń jest bardzo chętnie dodawany do wielu różnych kompozycji. Piżmowy zapach bardzo dobrze wpływa na ludzką psychikę, przynosi odprężenie, poprawia nastrój, dlatego też zajął istotne miejsce w medycynie i aromaterapii. Uchodzi także za silny afrodyzjak – co w przypadku perfum ma ogromne znaczenie.

Zapach piżma – charakterystyka

Piżmo uchodzi za zapach czystości. Jest intensywne w zapachu, słodkie i lekko pudrowe. Przywodzi na myśl nuty korzenne lub drzewne. Niektórzy twierdzą, że piżmowy zapach jest bardzo intensywny i zmysłowy. Nadaje perfumom zwierzęcego charakteru.

Jak pozyskuje się piżmo? To substancja odzwierzęca i prawdziwe piżmo jest wydzielane przez samicę piżmowca syberyjskiego w okresie godowym. W naturalnej postaci to niezwykle cenna substancja, która niekiedy osiąga wartość wyższą niż złoto. Dawniej piżmo pozyskiwało się wyłącznie z jego genitaliów, poprzez zabieg operacyjny, co nierzadko wiązało się ze śmiercią zwierzęcia. Przez jego rosnącą popularność, piżmowiec syberyjski stał się gatunkiem zagrożonym, a od 1979 roku całkowicie zakazano pozyskiwania piżma od tego zwierzęcia. W związku z tym zastąpiono je syntetycznym zamiennikiem.

Oprócz syntetyku, branża perfumeryjna wykorzystuje także piżmo pochodzenia roślinnego, które pachnie niemal identycznie, co piżmo właściwe. Niestety, ma ono gorszą jakość zapachową i nie jest aż tak trwałe.

Piżmo w perfumach

Piżmo jako składnik perfum ma wielowątkową tradycję, która sięga starożytności. Ten naturalny afrodyzjak, zaraz obok ambry, cywetu i kastoreum, był rozpylany w królewskich komnatach. W chińskiej i hinduskiej kulturze uchodził za substancję, która budziła pożądanie. Z tego też tytułu, perfumy z piżmem są kojarzone z wysokim statusem społecznym, luksusem i elegancją. 

Dodane do kompozycji zapachowej nadaje jej zwierzęco-sensualnego charakteru, a syntetyczne zamienniki ze względu na swoją głębię, znacznie podnoszą atrakcyjność i oddziałują na zmysły. To balsamiczna woń, ciepła i otulająca, słodko-pudrowa. Tworzy szkielet kompozycji i harmonizuje wszystkie składniki. Znacznie podnosi także trwałość produktu.

Jakie perfumy z piżmem wybrać?

Jeżeli lubisz słodki charakter zapachu, z pewnością przypadną Ci do gustu perfumy z piżmem. Prada Candy Kiss, Narciso Rodriguez Narciso, Tom Ford White Suede, czy Calvin Klein Truth, to perfumy, które w swoim składzie zawierają roślinne lub syntetyczne piżmo. Dedykowane są osobą eleganckim, dostojnym, którzy lubią opiewać luksusem i bogactwem.  

Internauci szukali również: zamiennik, odpowiednik, armani mania skład, damskie perfumy z piżmem, gucci rush 2 skład, perfum z piżmem, perfumy damskie piżmo, perfumy damskie z piżmem, perfumy męskie piżmo, perfumy męskie z piżmem, perfumy z piżmem, perfumy z piżmem damskie, piżmo perfumy, piżmo perfumy damskie, piżmo perfumy męskie, piżmo w perfumach, piżmo w perfumach damskich, piżmowe perfumy, zapachy z piżmem, perfumy syntetyczne.