CZY PERFUMY MOGĄ SIĘ PRZETERMINOWAĆ?

Wydawać by się mogło, że perfumy są jednymi z tych kosmetyków, które się nie psują. Zamknięte w szczelnym flakoniku, bez dostępu do powietrza, używane przez długi okres czasu powinny zachowywać swoje właściwości. Okazuje się, że perfumy również mogą się psuć i przeterminować. W dzisiejszym wpisie omawiamy najczęstsze czynniki, które wpływają na psucie się perfum oraz podpowiadamy co zrobić, aby przedłużyć ich trwałość na skórze.

Jakie czynniki wpływają na trwałość perfum?

Istnieją czynniki, które wpływają negatywnie na trwałość wszystkich kosmetyków, również perfum. Możemy jednak skutecznie zapobiegać ich działaniom, stosując się do kilku podstawowych zasad. Sprawdźmy zatem, jakie czynniki wpływają negatywnie na trwałość perfum?

Światło

Z pewnością nie jest to pierwszy czynnik, który byśmy wskazali, jaki negatywnie wpływa na trwałość perfum. Światło słoneczne zawiera promienie UV, które sprawiają, że produkty psuja się i tracą swoje właściwości, gdy są wystawione na jego działanie.

Dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie ich w zamkniętych szafkach lub w oryginalnych, kartonowych opakowaniach. Mimo tego, że większość flakoników jest wykonanych z barwionego szkła, wciąż najbezpieczniej będzie chronić je od działania światła słonecznego.

Temperatura

Tak jak w przypadku innych kosmetyków, tak i w przypadku perfum, niezwykle istotne jest przechowywanie ich w odpowiedniej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że zapach ulegnie zepsuciu. Przyjmuje się, że najbardziej optymalna temperatura do pracy to około 10OC. Im wyższa, tym szybciej perfumy mogą ulec zepsuciu. Rekomenduje się przechowywanie flakoników z zapachami w lodówce zwłaszcza, jeżeli chodzi o te droższe propozycje zapachowe.

Powietrze

Utlenianie się zapachów to kolejna rzecz, na którą musimy zwracać szczególna uwagę. Proces ten zachodzi, kiedy tlen ma nieograniczony dostęp do flakonika z perfumami. Dlatego takie ważne jest to, aby szczelnie zamykać opakowanie za pomocą korka lub nakrętki, które często są zaprojektowane w ten sposób, aby zapewnić maksymalna szczelność buteleczki.

Nie powinniśmy zatem zostawiać flakonika bez zatyczki na zbyt długi okres czasu, ale warto uważać również na kontakt dozownika ze skórą lub innymi powierzchniami. Możemy zapchać wtedy atomizer kurzem lub innymi drobnymi zabrudzeniami.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu perfum?

Jeżeli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, warto dołożyć wszelkich starań, aby już na etapie zakupu były one sprawdzone. Po pierwsze, zawsze kupujmy zapachy oryginalnie zapakowane przez producenta, opatrzone numerem seryjnym oraz data przydatności do użycia. Tylko stosowanie tak zapakowanych kosmetyków pozwoli nam cieszyć się nimi jak najdłużej i korzystać ze wszystkich ich zalet. Warto wybierać również oryginalne perfumy sprawdzonych marek. Kupując markowe perfumy męskie mamy pewność, że zostały zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymywać się na skórze jak najdłużej.

Jeżeli zauważymy po czasie, że buteleczka z naszym ulubionym zapachem zmienia kolor płynu lub mętnieje, to znak, że należy przyjrzeć się im bliżej. Warto zwracać uwagę na to, czy zapach nie zachowuje się inaczej na naszej skórze.

Jak zwiększyć trwałość perfum?

Jeżeli chcemy zwiększyć trwałość zapachów na skórze, warto zastosować się do kilku przydatnych zasad, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się wonią dłużej:

·        Zawsze rozpylaj perfumy na nawilżoną skórę. Używaj bezzapachowych balsamów, które nie będą kolidowały z nutami zapachowymi perfum.
·        Psikaj perfumami skórę, ale nie pocieraj ich, tylko daj im wchłonąć się naturalnie. Pocieranie zapachów sprawia, że mogą tracić one głębie.
·        Nie używaj perfum w wilgotnych pomieszczeniach, gdyż będą mniej trwałe.
·        Warto wybierać zapachy sprawdzonych marek, które posiadają szerokie i wierne grono odbiorców. Wśród markowych perfum damskich z pewnością znajdziesz wiele propozycji o doskonałej trwałości.

Czy perfumy mogą się przeterminować – podsumowanie

Jak widzisz, perfumy są jednymi z tych kosmetyków, które mogą ulec przeterminowaniu. Z tego względu warto dokładać wszelkich starań, aby maksymalnie przedłużyć ich trwałość. Nie jest to skomplikowane, a pozwoli nam cieszyć się flakonem ulubionych perfum przez długi czas.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz