HISTORIA PERFUM

Perfumy mają bardzo bogatą historię. Czy zawsze były pakowane w piękne flakony i tworzone przez utalentowane “nosy” domów mody? Skąd pochodzi słowo perfumy? Dlaczego człowiek używa perfum? Na te i inne pytanie dotyczące historii perfum postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

 

Skąd pochodzi słowo “perfumy”?

 

Nazwa pochodzi z języka łacińskiego, jednak jest w zasadzie nazwaniem procesu, który zaczął się jeszcze w czasach prehistorycznych. Człowiek zauważył bowiem, że dym - najbardziej intensywna woń jaką znał, zmienia zapach w zależności o tego, jaki surowiec poddaje się paleniu. Róże rodzaje drzewa, żywic, ziół sprawiały, że dym nabierał ostrzejszego, słodszego lub delikatniejszego aromatu. Stąd właśnie łacińskie określenie “per fumare”, czyli “przez dym” na nazwanie tego, co dziś znamy jako perfumy.

 

Pierwowzór perfum, czyli kto jako pierwszy postanowił użyć pachnideł do nadawania zapachu ciału?

 

Nie będzie zaskoczeniem, gdy napiszemy, że pierwszymi cywilizacjami stosującymi pierwowzory perfum byli starożytni Egipcjanie. W kulturze Bliskiego Wschodu zapach ogrywał niemała rolę i był ściśle związany z praktykami religijnymi. Cena wytworzenia pachnących kadzideł czy balsamów sprawiała, że tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na posiadanie perfum. Z czasem wokół zapachu narosła strefa sacrum, coś pachnącego oznaczało coś ponad ludzkie pojęcie. Zapachami posługiwali się wyłącznie kapłani i medycy, na dodatek stosując je przede wszystkim w przypadku osób zmarłych. Znane nam balsamowanie zwłok było pierwszym rytuałem religijnym, w którym pierwowzory perfum zostały wykorzystane na taką skalę. Z czasem zaczęto tworzyć pachnidła również dla żyjących - w pierwszej kolejności dla faraona, a następnie dla pozostałej ludności Egiptu.

 

Niedługo później tworzeniem zapachów zainteresowały się inne cywilizacje - Starożytni Grecy i Rzymianie. Jedni i drudzy używali pachnideł jako czegoś nadzwyczajnego. Balsamowano sportowców przed igrzyskami, perfum używali mężczyźni przed odwiedzeniem łaźni, kadzidła i mirry towarzyszyły obu cywilizacjom we wszelkich obrzędach religijnych.

 

Pierwsze prawdziwe perfumy

 

Z czasem zamiast balsamów, maści i pachnideł zaczęto tworzyć pierwsze perfumy na bazie alkoholu. Mistrzami w tej dziedzinie byli Arabowie, którzy wyspecjalizowali się w sztuce komponowania zapachu. Dlaczego właśnie kultura muzułmańska, a nie chrześcijańska stała się kolebką perfumiarstwa? W chrześcijaństwie perfumy uznawane były za coś grzesznego, uwodzicielskiego i kojarzone były ze złem. 

 

Zanim chrześcijańska Europa pozwoliła perfumom na powrót do łask, Arabowie zdążyli usprawnić proces destylacji alkoholowej i rozwinąć umiejętności komponowania zapachów do mistrzowskiego poziomu. Na początku skupiali się przede wszystkim na aromatach korzennych, jednak z czasem zaczęli do swoich perfumiarskich prac włączać też inne zapachy. Jednym z ich dzieł jest woda różana, której zapach zna obecnie mnóstwo ludzi na całym świecie. 

 

Renesans perfum w Europie

 

Renesans był dla perfum na rynku europejskim najbardziej płodnym okresem rozwoju. Dwory królewskie, z francuskim dworem na czele, perfumowały dosłownie wszystko: ubrania, peruki, komnaty, meble. Kąpano się w wonnych olejkach, nacierano ciało wonnymi balsamami, a potem ubierano na siebie perfumowane ubrania. Zapach był wszędzie! Najczęściej były to nuty orientalne, ciężkie i przytłaczające. Możemy sobie tylko wyobrażać, jak pachniał królewski dwór w tamtym czasie. 

 

Wtedy też powstały pierwsze flakony perfumiarskie ze szkła dmuchanego. Składniki sprowadzano z całego świata i na wielką skalę rozpoczęto poszukiwanie zapachów na rodzimych terenach. To wtedy perfumiarze odkryli m.in. słynne Grasse w Prowansji, które do dziś uważane jest za jedną ze stolic perfum.

 

Pierwsza pracownia perfumiarska

 

Guerlain stworzył na początku XX wieku pierwszą pracownię perfumiarską i dał tym samym początek nowej gałęzi przemysłu. Od tego momentu przestano kojarzyć tworzenie perfum z szarlataństwem i wiedzą magiczną, a zawrócono uwagę na naukowy element tego procesu. Gdy zaczęto tworzyć perfumy na bazie syntezy chemicznej nastąpił prawdziwy rozkwit przemysłu perfumiarskiego. Spadły ceny perfum, a swoje pracownie zaczęły otwierać największe domy mody. Chanel czy Dior zawdzięczają więc swój sukces odwadze Guerlain, który postanowił działać zanim nastąpił wybuch popularności tej dziedziny. 

 

Od tego czasu perfumiarstwo weszło na nowy poziom tworząc zapachy dla kobiet, mężczyzn, dzieci, do domu czy samochodu. W tej chwili zapach towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia i jest w dużej mierze oparty na psychologii potrzeb. 

 

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz