WODA TOALETOWA A PERFUMOWANA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

Wiele ludzi nie wyobraża sobie dnia bez swojego ulubionego zapachu. Pytanie czym różni się woda toaletowa od perfumowanej, może wydawać się banalne, ale czy na pewno takim jest? Dziś odpowiemy na pytanie – woda toaletowa a perfumowana, czym się różnią zapachy oznaczone tymi nazwami. W poniższym tekście chcemy w prosty sposób wyjaśnić Ci te różnice. Zapraszamy do lektury!

Czy wiesz jak powstają perfumy?

Perfumy, wody toaletowe, wody perfumowane tworzone są z olejków eterycznych, substancji homogenizujących, środków wzmacniających zapach oraz rozpuszczalnika, którym najczęściej jest alkohol etylowy.

W jaki sposób zatem powiązany jest skład zapachów z ich nazwą? Wszystko zależy od stężenia olejków eterycznych w danej kompozycji zapachowej. Od ich objętości zależy zarówno intensywność zapachu, jak i jego rodzaj.

Rodzaj produktu w zależności od stężenia olejku eterycznego:

·        Perfumy – 25-43% olejku eterycznego w kompozycji zapachowej,

·        Woda perfumowana – 10-15% olejku eterycznego w kompozycji zapachowej,

·        Woda toaletowa – 5-10% olejku eterycznego w kompozycji zapachowej,

·        Woda kolońska – 3-5% olejku eterycznego w kompozycji zapachowej.

Im mniejsza zawartość olejku eterycznego w produkcie, tym zapach jest mniej intensywny.

Woda toaletowa a perfumowana – poznaj tajemnicze skróty

Jeżeli już wiesz, od czego zależy rodzaj zapachu, czas na rozszyfrowanie tajemniczych skrótów, które pojawiają się na opakowaniach produktów. Czy w ogóle warto wiedzieć, co oznaczają dane skróty? Zanim zdecydujesz się na konkretny zapach, warto to wiedzieć, jeżeli nie chcesz kupować kota w worku.

Wybierając zapach, należy sprawdzić oznaczenie, które powinno znajdować się na opakowaniu bądź flakonie:

·        Parfum ­– perfumy

·        EDP – woda perfumowana (skrót pochodzi od francuskiego określenia eau de parfum)

·        EDT – woda toaletowa (skrót pochodzi od francuskiego określenia eau de toilette)

·        EDC – woda kolońska (skrót pochodzi od francuskiego określenia eau de cologne)

Niekiedy na półkach sklepowych lub w sklepach internetowych można również spotkać zapachy z oznaczeniem eau de fraiche, czyli tzw. woda odświeżająca, która dedykowana jest osobom ceniącym aktywny tryb życia.

Poznaj wszystkie rodzaje produktów zapachowych

Perfumy (parfum)

Perfumy są najtrwalszym, najmocniejszym i najbardziej szlachetnym ze wszystkich produktów zapachowych. Stężenie olejków eterycznych w prawdziwych perfumach mieści się w zakresie 25-43%. Z tego względu są one produktem luksusowym i rzadko można je spotkać w popularnych drogeriach czy sklepach z zapachami. Chcąc kupić perfumy, należy wybrać się do sklepu, który specjalizuje się w ich sprzedaży.

Perfumy cechują się wysoką intensywnością, dlatego wystarczy zaaplikować na ciało tylko kilka kropel, aby poczuć ich zniewalający zapach, który utrzymuje się na skórze niekiedy nawet kilka dni.

Woda perfumowana (EDP)

Woda perfumowana to jeden z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych produktów zapachowych na rynku. W ich składzie znajduje się od 10 do 15% olejków eterycznych. Dzięki temu jest ona o wiele trwalsza niż woda toaletowa, ale nieco mniej trwała niż prawdziwe perfumy. Jednak zakup wody perfumowanej jest bardzo opłacalny, ponieważ stosunek jej trwałości do ceny jest niezwykle atrakcyjny.

Wodę perfumowaną najlepiej aplikować w miejscach, gdzie krew pulsuje tuż pod skórą. Dlatego też najczęściej poleca się, aby były to wewnętrzne części nadgarstków, szyja czy zgięcia łokci. W tych miejscach skóra jest najbardziej ciepła, a zapach najpiękniej się rozwija.

Woda toaletowa (EDT)

Woda toaletowa zostawia jeszcze bardziej subtelną nutę zapachową na skórze niż woda perfumowana. Zawiera od 5 do 10% olejków eterycznego. Ten produkt zapachowy najczęściej wybierany jest w okresie letnim. Wiele zapachów męskich jest produkowanych jako woda toaletowa.

Należy podkreślić, że woda toaletowa a woda perfumowana może się różnić między sobą zapachem ze względu na proces nazywany reformulacją. Wąchając różne zapachy, warto mieć przy sobie ziarna kawy, które należy powąchać między testowaniem poszczególnych produktów.

Woda kolońska (EDC)

Zazwyczaj woda kolońska kojarzy się z produktem zapachowym dla panów. Jednak na początku swojego istnienia została stworzona jako produkt zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na samym początku produkowano ją w fabryce Johanna Marii Fariny w Kolonii, dlatego tez nosi nazwę wody kolońskiej.

Woda odświeżająca (EDF)

Woda odświeżająca została stworzona przede wszystkim dla osób, które chcą skorzystać z produktu zapachowego zaraz po treningu. Z tego względu wybierają ją najczęściej osoby, które kochają uprawiać sport. Na pewno są dla wielu kuszącą propozycją ze względu na swoją atrakcyjną cenę, jednak nie powinny po nie sięgać osoby lubiące intensywne zapachy, które utrzymują się i są wyczuwalne dla otoczenia przez wiele godzin.

Bardzo często mianem perfum określa się wszystkie produkty zapachowe bez względu na rzeczywistą zawartość olejków eterycznych w ich kompozycjach zapachowych. Jeżeli kochasz świat perfum, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem najpiękniejszych damskich zapachów na zimę oraz rankingiem najlepszych perfum męskich 2020.

Internauci szukali również: perfumy woda perfumowana woda toaletowa, perfum woda perfumowana woda toaletowa, czym się różnią perfumy od wody toaletowej, czym sie rozni woda toaletowa od wody perfumowanej, woda toaletowa i perfumowana, woda toaletowa czy perfumowana która trwalsza, co ma trwalszy zapach woda toaletowa czy perfumowana, trwalsza woda toaletowa czy perfumowana, woda toaletowa a woda perfumowana która trwalsza, perfumy woda toaletowa czy perfumowana, woda perfumowana a toaletowa różnice

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz