KADZIDŁA W PERFUMIARSTWIE

Zapach tajemnicy, najwyższego skupienia, powagi i głębi - tak kojarzy nam się kadzidło. Dziś opisujemy jaka grupa zapachów nazywana jest kadzidłami oraz w jakich perfumach można te aromaty. 

Czym jest kadzidło?

Kadzidło to szerokie pojęcie, które oznacza wszystko, co wyzwala aromatyczny dym w czasie spalania. To mogą być niektóre rodzaje drzewa, ale też kwiaty czy żywice. Jak więc określić, który zapach to rzeczywiście kadzidło? Jako wzór podaje się olibanum zwane inaczej kadzidłem frankońskim. To żywica pochodząca z drzewa Boswellia. Pozyskuje się je z naturalnych nacieków albo wymusza poprzez nacinanie pnia. Dawniej używano olibandum do produkcji świec oraz do tlenia się, aby uzyskać przyjemny, uspokajający zapach. Najczęściej ten rytuał palenia był powiązany z głęboką modlitwą w świątyniach różnych religii w celu odpędzania złych duchów lub połączenia się ze światem nadprzyrodzonym.

Drugim zapachem, który staje się wzorcem dla innych nut kadzidła jest labdanum. O tym składniku perfum pisaliśmy szerzej TU, a tym razem wspominamy go przy okazji perfumiarskich połączeń z olibanum. Obie nuty wzorcowe są mocno orientalne i długo stały w ostatnim szeregu składników perfum. Były dodatkiem do pełnej kompozycji, nie wychodziły na pierwszy plan, a ich zadaniem było dodawanie tajemniczości bez przyćmiewania głównych aromatów. 

Kiedy kadzidło pojawiło się w perfumiarstwie?

To zmieniło się, gdy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze perfumy z kadzidłem w roli głównej. Pierwsze odważne kompozycje były ciężkie, mocno orientalne i szybko zjednujące sobie serca klientów. Za pionierskie perfumy w tej kategorii uznaje się “Incence” Normy Kamali. Pojawiły się na rynku 1983 roku i to właśnie ten okres uznaje się za moment przemiany preferencji społecznych odnośnie nut zapachowych. Ten zapach przez 30 lat pozostawał na rynku w niezmienionym stanie, a jego wycofanie  zasiało na perfumiarskich półkach pustkę. Z czasem zaczęły pojawiać się w tym miejscu nowe kompozycje zarówno damskie, jak i męskie. Jednak to, co przyjęło się w mainstreamie to miks lekkich zapachów i mocnego kadzidła, kompozycja zachowująca balans, łącząca w sobie to co lubimy na co dzień i to, jak wyobrażamy sobie zapach idealny.

Perfumy z nutami kadzideł raczej powinny być używane wieczorami lub w czasie wyjątkowych okazji. To powoduje, że zużywa się ich mniej niż perfum codziennych i warto kupić niewielkie opakowanie. Poniżej rozpisujemy nasze ulubione kadzidlane perfumy damskie i męskie, które możecie kupić też w wersji lanej ( 30, 60 i 104 ml).

Męskie perfumy z nutami kadzidła:

Loewe - Loewe 7

Nuty głowy: pieprz i jabłko.

Nuty serca: róża, konwalia, neroli i kadzidło.

Nuty bazy: cedr, wetyweria i piżmo.

Gucci - Gucci by Gucci pour Homme

Nuty głowy: bergamotka, cyprys i fiołek.

Nuty serca: tytoń i jaśmin.

Nuty bazy: paczula, olibanum, ambra, żywica elemi i skóra.Damskie perfumy z nutami kadzidła:

Halle Berry - Halle

Nuty głowy: liście figowe, gruszka i sycylijska bergamota.

Nuty serca: hibiskus, mimoza i frezja.

Nuty bazy: sandałowiec, piżmo, kadzidło, bursztyn.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz