LEKSYKON SKŁADNIKÓW: WETIWER, GERANIUM, LABDANUM

Tajemnicze nazwy poszczególnych składników perfum przestaną zwykle nic nam nie mówią i wprowadzają konsternację w poszukiwania idealnego zapachu. W tej serii wpisów wyjaśniamy pochodzenie i nuty zapachowe poszczególnych aromatów, a także wybieramy kilka kompozycji zawierających omawiany składnik. To pigułka wiedzy dla wszystkich chcących świadomie wybrać zapach dla siebie!

WETIWER

W Polsce wetiwer nazywamy Wetiwerią Pachnącą. To rodzaj tropikalnej trawy osiągającej spore rozmiary. Wetiwer pochodzi z Indii, gdzie wykorzystywany jest jako budulec żaluzji, a także pasza dla zwierząt. Z punktu widzenia perfumiarstwa najcenniejszą częścią wetiweru jest korzeń. To z niego uzyskuje się olej pachnący dymem, ziemią, kadzidłem. Sam zapach jest trudny do określenia, przywodzi na myśl różne skojarzenia i trudno go opisać jednym słowem. Najczęściej jest składnikiem męskich perfum ze względu na ostry, zdecydowany aromat. 

Ciekawą cechą wetiweru jest to, że na początku jest lekko wyczuwalny na skórze, a dopiero z czasem zyskuje intensywny aromat. To zupełne przeciwieństwo większości aromatów ulatujących z czasem. Olejek z wetiweru jest na tyle skomplikowany chemicznie, że do dzisiaj nie udało się stworzyć laboratoryjnej wersji tego zapachu. Sam olejek posiada setki związków chemicznych składających się na jego wyjątkowy aromat.

Damskie:

Thierry Mugler - Angel Muse

Marc Jacobs - Decadence

Męskie:

Chanel - Bleu de Chanel

Hermes - Terre D’Hermes

GERANIUM

Geranium w pierwszym momencie kojarzy się z jakimś rodzajem ziół. Nic bardziej mylnego! To olejek otrzymywany z...pelargonii. Sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, bo pelargonie różnych odmian, rosnące w różnych zakątkach świata wydzielają różne zapachy. Historia geranium jest całkiem długa, ale przyjmuje się, że w XIX wieku zaczęto doceniać geranium, gdy udało się wydestylować pierwszy olejek. 

Geranium jest kojarzone z różanym, intensywnym zapachem, który może różnić się w zależności od gatunku rośliny, a także miejsca hodowli. W tej chwili są 3 najbardziej znane lokalizacje, w których uprawiane są pelargonie przeznaczone do wytłoczenia olejku:

  1. Wyspa Runion, gdzie tropikalny klimat pozwala na zbiory 3 razy w roku, w tym najbardziej ekskluzywny zbiór na świecie w okresie letnim;
  2. Francja, gdzie geranium jest stosunkowo łagodne i ma lekko cytrusowy aromat;
  3. Chiny, gdzie uzyskuje się najbardziej intensywny zapach łączący w sobie różę, cytrynę i miętę.

Damskie:

Calvin Klein - Deep Euphoria

Męskie:

Davidoff - Cool Water

Hugo Boss - Boss Bottled

LABDANUM

Nazwa “labdanum” może wydawać się odrobinę medyczna, ale to bardzo słuszne skojarzenie. Ale od początku! Ladbanum to żywica pozyskiwana z rośliny zwanej czystkiem. Można kojarzyć ją z powracającej do łask herbaty uznawanej za świetny napar oczyszczający organizm. 

Dawniej do zbierania labdanum wykorzystywano kozy, które pasły się w okolicach krzewów podjadając roślinę. W czasie jedzenia żywica osiadała na sierści (głównie na brodzie), a potem była wyczesywana i przetwarzana. Dziś proces ten jest zdecydowanie bardziej nowoczesny i pozwala na zebranie większej ilości żywicy. Labdanum wykorzystywano przede wszystkim jako środek antyseptyczny, a później doceniono jego właściwości zapachowe.

Jak pachnie labdanum? Jest balsamiczny, drzewny, ma w sobie coś zwierzęcego, wyczuwalne są w nim akordy skórzane i kwiatowe. Najczęściej używa się go w perfumach szyprowych. Najpiękniej łączy się z innymi żywicami, ale też z akordami piżma, kwiatów czy przypraw.

Damskie:

Armani - Aqua di Gioia

Chanel - Coco Mademoiselle Intense

Męskie:

Lacoste - Pour Homme

Armani - Acqua di Gio Absolu

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz