PERFUMY PRZYWOŁUJĄCE WSPOMNIENIA WAŻNYCH WYDARZEŃ

Dlaczego perfumy wywołują w naszym umyśle skojarzenia? Co powoduje, że konkretny aromat jest tak mocno powiązany z emocjami i konkretnymi stanami ducha czy umysłu? Opowiadamy dzisiaj o tym, że wybierane przez nas zapachy wcale nie są przypadkowe!

 

Jak zapamiętujemy zapachy?

 

Nasza stara kora mózgu jest miejscem, w którym gromadzimy mnóstwo danych. Wśród nich są też konkretne aromaty wraz ze wszystkimi elementami towarzyszącymi zapamiętywaniu. Pamiętamy kolory, osoby, wydarzenia, gesty, dźwięki i inne elementy towarzyszące danej sytuacji, a zmysłem spajającym to w jedno, wyraźne wspomnienie jest węch. To dlatego czując zapach świeżo skoszonej trawy ogarnia nas błogość sobotniego poranka, a piekąc jabłecznik wracamy wspomnieniami do beztroskich chwil spędzonych przy kuchennym stole babci. Ponieważ jako dzieci uczymy się świata i wiele doświadczeń jest naszymi pierwszymi to najwięcej wspomnień powiązanych z zapachem mamy właśnie z okresu dziecięcego. Wyraźnie pojawiają się w nich dziadkowie, wujkowie lub dawno niewidziane kuzynostwo. Mogą przypominać nam się zapachy związane z wyjazdami np. pierwszy wdech morskiego powietrza lub odczucia po wyjściu na wysokie wzniesienie czy zanurzenie się w lodowatym górskim jeziorku. 

 

Co perfumy mają wspólnego z zapamiętanymi zapachami?

 

Kompozycje perfum bazują na pojedynczych aromatach tworzących konkretną całość. W pierwszym zderzeniu z perfumami często nie jesteśmy w stanie wyizolować poszczególnych aromatów, jednak imczujemy co nam się podoba lub nie. Nasz mózg na poziomie podświadomości koreluje wąchane w danym momencie perfumy z całą bazą zapamiętanych w starej korze zapachów. Nasze ciało w mgnieniu oka reaguje na pojawiające się połączenia i stąd te przyjemne motyle w brzuchu, cieknąca ślinka przy miłych wspomnieniach, a czasem odruch odrzucenia, gdy korelacja dotyczy przykrych wydarzeń. 

 

Jakie są najczęściej zapamiętywane aromaty?

 

Gdybyśmy zrobili ankietę to zapewne pojawiłyby się odpowiedzi pokrywające się z badaniami: tytoń, tabakiera, maść tygrysia, sosna, wanilia, malina, jabłko. To aromaty dzieciństwa, charakterystyczne dla konkretnych osób (np. dziadków), regionów (np. wsi), okresów roku (np. Świąt Bożego Narodzenia). Jakie aromaty są tymi, które elektryzują Wasze zmysły?

 

Zastanówcie się nad tym, a potem sprawdźcie, czy któreś pokrywają się z nutami zapachowymi czterech buteleczek, wywołujących w nas najwięcej wspomnień. 

 

Guerlain - Mon Guerlain

 

Zapach, w których tahitiańska wanilia przenosi nas do kuchni babci i przywołuje wspomnienia najpyszniejszych wypieków.

 

Nuty głowy: lawenda i bergamotka.

Nuty serca: jaśmin wielkolistny i irys.

Nuty bazy: tahitiańska wanilia, australijskie drzewo sandałowe i kumaryna

 

Do kupienia tu: Guerlain - Mon Guerlain

 

Thierry Mugler - A Men

 

W bazie tego zapachu jest kawa, która przywodzi na myśl wszystkie pospieszne poranki, ale też miłe rozmowy i wyczekiwane spotkania.

 

Nuty głowy: bergamotka,lawenda, kolendra, mięta pieprzowa.

Nuty serca: paczula, cedr atlaski.

Nuty bazy: kawa, styraks, bób tonka, piżmo.

 

Można je kupić tu: Thierry Mugler - A Men

 

Givenchy - Ange ou Demon

 

Aromat mandarynek to zapach świątecznego domu, rozmów przy stole, ciemności rozświetlonej lampkami i świecami.

 

Nuty głowy: ekstrakt białego tymianku, mandarynki z Kalabrii oraz esencja z szafranu.

Nuty serca: lilia, ylang-ylang i orchidea.

Nuty bazy: bób tonka, wanilia, palisander i wyciąg z dębu.

 

Do kupienia tu: Givenchy - Ange ou Demon

 

Dunhill - Icon

 

Ciepły, wilgotny las po którym można było spacerować bez końca jadąc na wakacje do dziadków to wspomnienie, który wywołuje w nas zapach mchu dębowego. 

 

Nuty głowy: bergamotka, neroli, czarny pieprz i petitgrain.

Nuty serca: lawenda, czarny pieprz, kardamon, szałwia i jagody jałowca.

Nuty bazy: wetyweria, agar (oud), skóra, mech dębowy i irys.

 

Można je kupić tu: Dunhill - Icon

Udostępnij ten wpis